Wygrane sprawy z Bankami
Kredyty CHF

2.12.2020 – wygrana sprawa przeciwko Getin Noble Bank S.A. – umowa kredytu nieważna w całości

Sąd Okręgowy w Gdańsku I  Wydział Cywilny,  referent SSR del. do SO Monika Bakuła – Steinborn wyrokiem z dnia  2.12.2020 r.  ( sygn. akt: I C  1494/19  ) ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego  z  2008 roku, zasądził od  Getin Noble Bank  S.A.  na rzecz kredytobiorców kwotę  372384 PLN wraz z należnymi odsetkami oraz obciążył Getin Noble Bank  S.A. kosztami procesu  w całości.

Sąd Okręgowy w ustnych motywach Wyroku podzielił stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 11.12.2019 r.  ( sygn. akt : V CSK 382/18 ) w zakresie klauzuli  ryzyka walutowego, która ma charakter niedookreślony, gdyż odnosi się do Tabel Kursowych Banku. Mając na uwadze abuzywność klauzuli ryzyka walutowego Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznaje obecnie, że utrzymanie umowy nie wydaje się możliwe z prawnego punktu widzenia, co dotyczy także klauzul przeliczeniowych przewidujących spread walutowy. W konsekwencji po wyeliminowaniu tego rodzaju klauzul utrzymanie umowy o charakterze zamierzonym przez strony nie jest możliwe, co przemawia za jej całkowitą nieważnością.

Sąd uznał, że rozporządzenie BMR  jako akt prawa europejskiego także sprzeciwia się utrzymaniu umowy kredytowej w PLN  w stawce LIBOR.


Adwokat Paweł Przybyłowski

Adwokat Paweł Przybyłowski

Szybka analiza umowy. Ponad 300 spraw sądowych w toku. Ponad 40 wygranych spraw z Bankami.

Zadzwoń: 58 620 63 43

Udostępnij wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on skype
Skype

Otrzymaj analizę umowy kredytowej CHF

Skontaktuj się z nami a otrzymasz szybką konsultację

Najnowsze wygrane sprawy z bankami:

30.12.2020 – wygrana sprawa przeciwko mBank S.A.

Sąd Okręgowy w Gdańsku I Wydział Cywilny, referent SSO Adrianna Gołuńska – Łupina wyrokiem z dnia  30.12.2020 r. na posiedzeniu niejawnym ( sygn. akt: I C  60/20  )   ustalił nieważność umowy kredytu  indeksowanego „ Multiplan” z  2009